REGULAMIN FORUM UNOFANI
UNOFANI Strona Główna UNOFANI

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kontrolka wentylatora chłodnicy.
Autor Wiadomość
sta1416 
UnoFan

Wysłany: 2015-04-23, 06:59   Kontrolka wentylatora chłodnicy.

Witam.
Czy montował ktoś już w Uno kontrolkę od włączenia wentylatora chłodnicy? Jeśli tak to:
- jest przekaźnik od wentylatora chłodnicy? (pytam bo po zamontowaniu kontrolki świateł mijania i przeanalizowaniu instalacji stwierdzam że może nie być),
- czujnik w chłodnicy steruje przekaźnikiem przez + czy - ,
- który przewód (jaki kolor) w skrzynce bezpieczników odpowiada za włączenie przekaźnika wentylatora (biegnący z czujnika),
- jeśli ktoś może zeskanować i wrzucić schemat elektryczny tego układu to byłoby to bardzo pomocne.

Pozdrawiam.
  Auto: Polonez Caro Rocznik: 1995 Silnik: inny

Józek 
Admin; NAJLEPSZY 2009 & 2010
Człowiek od prundu

Wysłany: 2015-04-23, 08:06   

Nie wiem czemu ma służyć ta kontrolka, chyba słychać jak pracuje wentylator oraz obr przy włączeniu silnika lekko szarpie.
Przekaźnika nie ma, prąd z skrzynki idzie na włącznik bimetaliczny w chłodnicy a z stamtąd na wiatrak więc chcąc zastosować kontrolkę musisz się wpiąć w czujnik, wentylator sterowany plusem :lapka:

agrotysk.pl

Sprawy forum załatwiam NA FORUM

Auto: Stilo Wagon Rocznik: 2003 Silnik: 1.6 16V Przebieg: 131500 KM: 103

Miko20 
UnoFan

Wysłany: 2015-04-23, 14:56   

tez nad ty myślałem kiedyś bo jest miejsce w licznikach na taki bajer ale pomyślałem chwile i myślę po co mi to potrzebne jak będzie upalne lato w trasie to co jakiś czas kontrolka będzie się włączać i przyciągać uwagę. :mrgreen: a wskaźnik temperatury pozwala w porę dostrzec problem.

Garaż Miko
  Auto: Fiat Uno Fire i.e.S Rocznik: 1998 Silnik: 1.0 FIRE Przebieg: 188888 KM: 45

sta1416 
UnoFan

Wysłany: 2015-04-23, 19:15   

Józek napisał/a:
Przekaźnika nie ma, prąd z skrzynki idzie na włącznik bimetaliczny w chłodnicy a z stamtąd na wiatrak więc chcąc zastosować kontrolkę musisz się wpiąć w czujnik, wentylator sterowany plusem :lapka:

O ten typ odpowiedzi mi chodziło. Czyli przewód sterujący czujnik ---> wentylator nie wchodzi do kabiny i muszę podciągnąć nowy przewód wzdłuż wiązki? To że sterowany plusem to nie problem bo albo mikro przekaźnik albo kontrolka świec żarowych.

Powód montażu? Wiem kiedy czujnik się popsuje albo braknie przejścia któreś kostce i wentylator się nie włącza. W poprzednim uno silnik mi się przegrzał ponieważ nie zadziałał ani czujnik wentylatora, ani od magicznej kontrolki temperatury.
  Auto: Polonez Caro Rocznik: 1995 Silnik: inny

Miko20 
UnoFan

Wysłany: 2015-04-24, 07:54   

to jakieś dziwne ze kontrolki nie zadziałały :-/ zdarzyło mi sie jechać uno złomem (naprawdę jednym kołem na złomie) na gaźniku i w pewnym monecie bum autko na liczniku zaczęło świecić :shock: oczywiście odrazu stop i z korka chłodnicy syczy woda też wentylatornie zadziałał w desperacji na drodze uciołem kable od wentylatora i na ostro do aku do domu sie dowlokłem winny był bodajze termostat tak czy siak potem uno chodziło dalej.

Garaż Miko
  Auto: Fiat Uno Fire i.e.S Rocznik: 1998 Silnik: 1.0 FIRE Przebieg: 188888 KM: 45

Józek 
Admin; NAJLEPSZY 2009 & 2010
Człowiek od prundu

Wysłany: 2015-04-24, 07:58   

Miko20, jak termostat stanie to podpięcie wentylatora na krótko nic nie daje, jedyne wyjście to ogrzewanie na max i nawiew na max :lapka:

agrotysk.pl

Sprawy forum załatwiam NA FORUM

Auto: Stilo Wagon Rocznik: 2003 Silnik: 1.6 16V Przebieg: 131500 KM: 103

Miko20 
UnoFan

Wysłany: 2015-04-24, 13:14   

Wtedy jeszcze nie wiedziałem co sie stało wiec zrobiłem intuicyjnie a potem auto tesciowi oddałem i mówię co jest a on to sobie olał az znów zagotowało :xd: tego una juz nie ma i spokój święty zamęczony był jak żadne auto chociaż budę miał zdrową jak nic. :lol: Józek, dobrze wiedzieć na przyszłość i oby sie nie przydało :lapka:

Garaż Miko

bg 
UnoFan
Bogdan

Wysłany: 2015-04-30, 19:52   

Lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie włącznika który będzie można niezależnie od termostatu włączać na stałe wentylator. Takie rozwiązanie jest stosowane w rajdówkach.

Odpowiedz do tematu